Drónrajok intelligenciája – Dr. Vásárhelyi Gábor előadása
Szoktál gondolkozni azon, hogy a vadludak miért a klasszikus V-alakzatot veszik fel, amikor vándorolnak? És láttál már olyan óriás halrajt, ami ütemes, szervezett mozgásával kerüli ki a ragadozókat, vagy épp riasztja el? Megfejtethetetlen a viselkedésük? Nem éppen! És mégis hogyan kapcsolódnak ide a pilóta nélküli robotok, ismertebb nevükön drónok? Dr. Vásárhelyi Gábor, a MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa ezt az összefüggést magyarázza meg az április 2-i MEMO Science&Innovaton show-n!
2009-ben Dr. Vásárhelyi Gábor 7 munkatársával együtt elkezdett dolgozni egy olyan intelligens drónrajon, ami egymással kommunikál, közlekedik és hajt végre bonyolult parancsokat úgy, hogy ahhoz emberi beavatkozás csak a drón felrepülésénél szükséges. Mi kell ehhez? Mint egy jó leves: sok minden. A kutatócsoport ötvözte a hálózatelméletet a robotikával, jó pár fizikai modellel és az állatvilágból vett példákkal, és olyan jól sikerült ez a főzet, hogy az autonomitásnak olyan fokát érték el, amit más a világán még nem igazán. Hogyan? Na, ezekre a hogyanokra keressük a választ a Prima Junior Díjas és posztdoktori Bolyai-díjas kutatóval!
Ki dobálja teniszlabdákkal a Földet- A kozmikus sugárzás eredete és vizsgálata– Dálya Gergely előadása
Mit nekünk a Naprendszer? Megyünk a végtelenbe és tovább! Na jó, azért annyira nem, de a Naprendszeren kívülről érkező kozmikus sugárzást ízekre fogja szedni nekünk a LIGO egyik fiatal szakembere, aki nemcsak azt fogja megkérdezni a kedves közönségtől, hogy mi az a "lézer interferométer", hanem azt is elmagyarázza, hogy hogyan kell/lehet használni. Szeptemberi fiatal kutatónk Dálya Gergely lesz az az ELTE asztrofizikus PhD hallgatója lesz.

Dr. Vásárhelyi Gábor
Tudományos főmunkatárs MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika Kutatócsoport
|

Dálya Gergely
ELTE asztrofizikus PhD hallgató
|

Joós Andrea
a MEMO Science&Innovation sorozat szakmai tanácsadója és műsorvezetője
|

Czikkely Márton
a MEMO Science&Innovation sorozat szervezője és műsorvezetője, orvostanhallgató, fiatal kutató
|

Barabási-Albert László
fizikus, hálózatkutató a MEMO Science&Innovation sorozat fővédnöke
“Mindannyian csomópontok vagyunk egy olyan hálózatban, amely több milliárd más csomóponttal kapcsol össze minket.”
|
Jegyinfo
normál jegy
|
3.000,- Ft/fő
|
Diák jegy
|
2.500,- Ft/fő
|
Jegyvásárlás